Fotó: Facebook / Dr. Tóth Péter
Mi a véleménye Ukrajna eu-s csatlakozásáról?
Tényleg ezt szeretné megkérdezni?
Igen, már csak nosztalgiából is.
Magánemberként továbbra is az a véleményem, hogy ha náluk is betartjuk azokat a szabályokat, amelyeket minden leendő tagállamnál – mert ne feledjük, hogy nagyon sokan állnak még sorba –, és Ukrajna teljesíti a kritériumokat, akkor Ukrajna az EU része lehet.
Tavaly áprilisban kettő másik mellett ezen kérdésen bukott meg a kinevezése; pontosabban erre hivatkozott a Fidesz-frakció, amiért érvénytelen szavazatokkal vétózta meg az alpolgármesteri kinevezését. Akkor és ott hogy érezte magát, gondolta, hogy lesz egy harmadik nekifutás is?
Mi nem engedtük ezt el, mert amit eddig végeztem – hivatalosan kabinetfőnökként –, hellyel-közzel alpolgármesteri feladatok voltak, de aláírási jog nélkül. Egy kabinetvezető nem nagyon szokott fesztiválokat megnyitni – én ilyet is csináltam, mert kevesen voltunk, és kiderült, hogy megy ez a feladat is.
Így viszont kihagyhatatlan a kérdés, hogy miért nem Ön lett a második alpolgármester?
Egy belső megbeszélésen döntöttünk erről.
Akkor, amikor Balog-Farkas Renáta alpolgármesteri jelöléséről döntöttek, már sejthető volt, hogy lehet egy harmadik alpolgármester is, mégpedig az Ön személyében?
Szerettük volna Balog-Farkas Renátát, illetve azokat a feladatokat, amelyeket ő visz, behozni a városvezetésbe. Én pedig továbbra is vittem azokat a feladatokat, amiket addig.
A közlekedést és a szociális ügyeket.
És még a generációk közötti párbeszédet, de ez is gyakorlatilag a szociális terület egy eleme. Ezek tartoznak hozzám alpolgármesterként is.
Arról tud, hogy a frakciók közötti egyeztetés során mi és hogyan történt, vita előzte meg, hogy a Fidesz-KDNP frakció mégiscsak támogassa a kinevezését?
Nem jutott el hozzám információ ezzel kapcsolatban. De meg kell nézni, hány név hiányzik a szavazásról. (A teremben akkor 17 képviselő tartózkodott és 14 egyhangú igen szavazattal választották meg Tóth Pétert alpolgármesternek. Ez tehát azt jelenti, hogy hárman nem vették át a szavazólapot. Mivel a szavazás titkos, így a személyük nem ismert – a szerk.)
Mivel alpolgármester lett, kabinetfőnök már nem lehet. Tudja, hogy ki lesz az utóda?
Sejtem, de erről még nem beszéltünk. De sejtem.