Fotó: Szami
A mai közgyűlésen eddig meglehetősen csendes, ez így lesz végig? Máskor ilyentájt már a sokadik felszólalásánál tartott.
Igen, fel szoktam szólalni. És ha olyan ügy kerül terítékre, ami érinti a körzetemet, továbbra is számíthatnak rám a győri állampolgárok. Előre jelzem, hogy a mai közgyűlésen is fel fogok szólalni, mert lesz olyan napirendi pont, ami belvárosi, illetve révfalui lakosokat érint, akiket képviselek. Nem leszek hangtalan.
A Fidesz-frakción belüli erőviszonyok változása egészen markánsan megmutatkozik, több padcsere történt, Fekete Dávid például az első sorból az utolsóba ült át. Ön maradt a helyén, de egy fontos pozíciója megszűnt: már nem ön vezeti a pénzügyi bizottságot. Ez büntetés volt, ön döntött erről vagy a frakciója?
Abszolút a saját döntésem volt, a választások után jeleztem, hogy rém megterhelő ez a feladat, sokkal több munkával jár, mint gondolnák, és én azt éreztem, hogy kevesebb idő jut a körzetemre, mint, ami kellene. Jeleztem a frakciónak, hogy szeretnék a körzetemmel többet foglalkozni…
Hadd vágjak közbe: ha nincs az április 12-i választási eredmény, akkor is ugyanerre a felismerésre jut?
Elképzelhető, hogy nem. Azért ez több tényezőtől is függ, nyilván, ha olyan szituáció van, akkor a közösség érdekeit is előtérbe kell helyeznem. Annak idején sem én akartam bizottsági elnök lenni, hanem felkértek, mert erős kontroll kellett a bizottság élére. Most viszont változott a politikai helyzet, a kormányzati pozíciók felé már nem mi rendelkezünk erős kapcsolatokkal, átrendeződtek a prioritások.
Rendben, de az utóda is a fideszes.
Igen, és el is mondom, hogy nagyon jó kezekbe került a közigazgatási és pénzügyi bizottság, ennek pedig nagyon örülök.
A bizottsági elnöki munkáját sokan élőben nézték végig az online közvetítéseknek hála, volt olyan vitája, amit utólag megbánt, a hangnemet, amit akkor megütött, ma már nem tartja elfogadhatónak?
Igen, van ilyen. Nekem éles vitám volt a polgármesterrel, ahol nem a megfelelő stílusban fejtettem ki az álláspontomat.
Ez az volt, amikor felemelt hangon arról beszélt, hogy csináljon bármit a városvezetés, „majd mi döntünk”?
Nem, a tavalyi költségvetés előkészítése környékén volt az a vita. Én továbbra is tartom magam ahhoz, hogy igazam volt ezekben a kérdésekben, viszont a megnyilvánulásom – utólag – nem volt elfogadható. Akit esetleg ez irritált vagy megbántottam, attól elnézést kérek. Önkritikus vagyok magammal.
Április óta teljesen más a közgyűlések hangulata, adódik a kérdés: eddig miért nem lehetett így?
Nézze… Egy politikus mindig abból indul ki, hogy mit vár tőle a saját politikai, illetve a tágabb választói közösség. 2024-ben egyértelmű volt, hogy Győrben a jobboldali közösség a legerősebb, úgy ítéltük meg, hogy a fő stratégia meghatározását továbbra is a mi politikai közösségünkre bízták az emberek…
Nem erre kérdezem rá, hanem az állandó küllőbe akasztásra. A számszerűsített többség semmit nem változott április után sem, a Fidesz-KDNP-nek ugyanúgy 14 szavazata van, a TSZV-nek, meg öt. De most emberi hangon kommunikálnak.
Elfogadom ezt, de kérdezem is rögtön: Ugyanezeket a kérdéseket a polgármesternek is felteszi? Mert a különböző médiafelületeken indított támadások, amelyek viszont a mi működésünkkel szemben fogalmazódtak meg, ugyanilyen erősek voltak.
Az más asztal.
Nem, nem az. Az emberek ugyanis nem közgyűlést néznek, hanem Facebook-posztokat olvasnak. Ebből a szempontból igencsak hangsúlyos, hogy egy polgármester a közösségi médiában mit kommunikál. Márpedig olyan dolgok hangoztak el, amelyek szintúgy nem voltak megfelelőek, adott esetben valóságalapjuk sem volt. Ennek a lereagálása viszont már a közgyűlésen történt. És még egy dolgot hadd tegyek hozzá: ha valaki végignézte a korábbi közgyűléseket, azt láthatta, hogy a kérdések csaknem kilencven százalékában nem volt semmi vita, a maradék tízre viszont a média ráugrott. A sajtó és a közösségi média azzal a két-három témával foglalkozott, amiben vita alakult ki. Torzított valóság született így.
Ha ez ennyire egyszerű lett volna, akkor nem tizenkét órás, maratoni közgyűléseket szenvedtük volna végig.
Azért nézzük majd meg a mai közgyűlést, illetve vegyük elő az előzőt, ahol ugye már nem volt paprikás hangulat, mégsem volt túl rövid, sőt… A politikusnak van egy rossz szokása, hogy sokat beszél, ebben szerintem nem fogunk változni.